Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Weekend na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Weekend na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach

Szymon Mościcki
09.01.2023

Podczas minionego weekendu funkcjonariusze z PSG w Katowicach – Pyrzowicach ujawnili cztery osoby poszukiwane oraz wydali 3 decyzje o odmowie wjazdu na terytorium RP.

Poszukiwani Polak i Gruzin przylecieli do naszego kraju z Kutaisi (Gruzja), natomiast dwie obywatelki Polski zamierzały udać się do Pafos i Larnaki na Cyprze. Wszystkie osoby były poszukiwane przez polski wymiar sprawiedliwości. Troje Polaków ściganych było za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji oraz przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia, a także za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów. Z kolei obywatel Gruzji poszukiwany był za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przeciwko życiu i zdrowiu.

Odmową wjazdu na terytorium RP zakończyła się podróż dla dwóch obywateli Gruzji oraz obywatela Ukrainy. Mężczyźni chcieli wjechać do naszego kraju z terytorium Gruzji. W trakcie odprawy granicznej funkcjonariusze ustalili, że wszyscy obcokrajowcy wykorzystali już dopuszczalny 90 dniowy okres swojego pobytu w ruchu bezwizowym  na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto dane osobowe Ukraińca figurowały w systemie informatycznym w celu odmowy wjazdu lub pobytu w strefie Schengen, co związane było z wydaną wcześniej wobec cudzoziemca decyzją o zobowiązaniu do powrotu z orzeczonym zakazem wjazdu.

do góry