Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Dowód osobisty suwerena II Rzeczypospolitej Polskiej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dowód osobisty suwerena II Rzeczypospolitej Polskiej

Jesionowska Katarzyna
03.12.2021

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach po raz pierwszy natknęli się na rzekomo legalny dowód tożsamości, mający potwierdzać przynależność posiadacza do II RP i uprawniać go do przekroczenia granicy.

Do nietypowej sytuacji doszło na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach w trakcie kontroli granicznej po przylocie samolotu z Londynu-Luton (Anglia). Do odprawy stawiła się trzyosobowa rodzina obywatelstwa polskiego. Matka i córka chciały przekroczyć granicę na podstawie dowodu osobistego suwerena II Rzeczypospolitej Polskiej. Jak twierdziły, dokumentem tym można legitymować się na terenie Unii Europejskiej oraz w krajach należących do strefy Schengen. Ten dowód tożsamości, autoryzowany przez Jana Zbigniewa Potockiego, podającego się za legalną głowę państwa w myśl konstytucji kwietniowej z dnia 23 kwietnia 1935 roku, miałby być ważny bezterminowo. Koszt jego wyrobienia to kwota 220 złotych. Funkcjonariusze ŚlOSG wyjaśnili podróżnym, iż wspomniany dowód osobisty nie jest dokumentem wydanym przez uprawnione organy państwa i w świetle obowiązujących przepisów nie uprawnia do przekraczania granic. Kobiety ostatecznie okazały obowiązujące polskie paszporty, w związku z czym zezwolono im na przekroczenie granicy.

Poniżej znajdują się odnośniki do stron zawierających m. in. zasady przekraczania granic oraz materiały dotyczące obywateli RP posiadających podwójne obywatelstwo.

Przekraczanie granic

Obywatele RP, którzy posiadają podwójne obywatelstwo

Informacje dla podróżnych

 

do góry