Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Obywatel Syrii podawał się za Bułgara - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obywatel Syrii podawał się za Bułgara

Jesionowska Katarzyna
06.12.2021

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali cudzoziemca, który posługiwał się podrobionym bułgarskim paszportem.

2 grudnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach zatrzymali cudzoziemca, który podczas kontroli podawał się za obywatela Bułgarii. Mężczyzna przyleciał do Polski z Aten (Grecja) i w trakcie legitymowania okazał bułgarski paszport. Po krótkiej rozmowie z obcokrajowcem funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że mężczyzna może nie być tym za kogo się podaje. Dokument, którym się posługiwał odbiegał od oryginału. Podczas przeprowadzonej analizy bułgarskiego paszportu okazało się, że jest on podrobiony. W trakcie przesłuchania, w obecności tłumacza, cudzoziemiec podał swoje prawdziwe dane osobowe i obywatelstwo. Okazało się, że jest on Syryjczykiem. Celem jego podróży były Niemcy. Podrobiony dokument wraz z biletem do Katowic zakupił w Grecji od nieznajomej osoby za 2,5 tysiąca euro.

W związku z popełnieniem przestępstwa mężczyźnie został postawiony zarzut przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, przy użyciu podstępu oraz posłużenia się jako autentycznym podrobionym dokumentem paszportowym, spersonalizowanym na inne dane osobowe. Równolegle Straż Graniczna wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu.

  • 20211206-1-1
    20211206-1-1
do góry