Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Zlikwidowano fabrykę metamfetaminy na pograniczu polsko-czeskim - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zlikwidowano fabrykę metamfetaminy na pograniczu polsko-czeskim

Szymon Mościcki

W wyniku trwającego od stycznia 2021 roku śledztwa funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali na pograniczu polsko-czeskim fabrykę metamfetaminy. Zatrzymano w tej sprawie dziewięć osób.

W listopadzie br. do Sądu Okręgowego w Opolu został skierowany akt oskarżenia przeciwko dziewięciu podejrzanym o produkcję i dystrybucję na terenie województwa opolskiego i śląskiego metamfetaminy oraz marihuany, a także nielegalne posiadanie amunicji. Śledztwo prowadzili  funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu.

W trakcie przeszukania pomieszczeń, zajmowanych przez chemika grupy przestępczej, ujawniono i zabezpieczono laboratorium wraz z kompletną linią produkcyjną do wytwarzania metamfetaminy tzw. „metodą czeską” oraz ponad kilogram marihuany, metamfetaminę i amfetaminę. Znaleziono również fałszywe dokumenty oraz tytoń bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Podczas przeszukania zabezpieczono również amunicję do broni palnej oraz broń białą. Wobec lidera grupy „chemika” zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju i zatrzymanie posiadanych przez nich dokumentów paszportowych. Ponadto w trakcie realizacji procesowych dokonano zabezpieczeń na mieniu członków grupy na poczet przyszłych kar i roszczeń. Podejrzanym za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

 

do góry