Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego IV Bal Niepodległościowy w Śląskim Oddziale Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

IV Bal Niepodległościowy w Śląskim Oddziale Straży Granicznej

Szymon Mościcki
22.11.2022

18 listopada w „Hotelu SPA Laskowo” w Jankowicach, tradycyjnie w pierwszy piątek po listopadowym święcie, odbył się kolejny Bal Niepodległościowy zorganizowany przez Śląski Oddział Straży Granicznej.

Tradycja organizowania w naszym kraju balów niepodległościowych sięga okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to Polacy radośnie świętowali odrodzenie Rzeczypospolitej. Przedwojenne bale niepodległościowe stanowiły okazję do wyrażania powszechnej radości z tego faktu i okazania uczuć patriotycznych do odzyskanej Ojczyzny. Od samego początku uczestników balów cechowało przywiązanie do tradycji, wiary katolickiej oraz szacunek i umiłowanie do Ojczyzny. Tak jest i dzisiaj.

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, na balu organizowanym od 2017 roku przez Śląski Oddział Straży Granicznej, kilkadziesiąt par bawiło się w duchu tradycji patriotycznych. Stałym elementem imprezy jest uroczyste krojenie tortu, którego tradycyjnie za pomocą szabli dokonał Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek. Uroczystość była również okazją do integracji funkcjonariuszy i pracowników z rodzinami oraz Naszych emerytów. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które w tej edycji balu w wyjątkowy sposób poprowadzili: Naczelnik Wydziału Organizacji i Promocji ppłk SG Jacek Jacków oraz ksiądz kapelan ŚlOSG por. SG Artur Suska. Odśpiewano również pieśń reprezentacyjną Straży Granicznej „Na straży granic”. Tak podniosłe i wzruszające momenty czynią każdą uroczystość wyjątkową i niepowtarzalną. Wszyscy uczestnicy balu zadeklarowali chęć uczestnictwa w jego kolejnej edycji.

 

do góry