Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Posłużył się cudzym dokumentem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Posłużył się cudzym dokumentem

Jesionowska Katarzyna
13.05.2022

10 maja na katowickim lotnisku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywatela Syrii, który posłużył się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby.

Cudzoziemiec został zatrzymany po przylocie rejsowego samolotu z Aten (Grecja). Mężczyzna okazał do kontroli niemiecki dowód osobisty. Jednak wizerunek osoby kontrolowanej odbiegał od wizerunku osoby widniejącej na dokumencie. Okazało się, że przedstawiony dowód tożsamości był autentyczny, lecz nie należał do okaziciela. W toku czynności służbowych ustalono, iż posłużył się nim obywatel Syrii. Ponadto przedstawiony do kontroli niemiecki dowód osobisty widniał w bazach danych jako utracony oraz podlegający zatrzymaniu. Mężczyzna utrzymywał, iż celem jego podróży było terytorium Niemiec, a przez Polskę miał zamiar przejechać tylko tranzytem. Wskazał również, iż niemiecki dokument tożsamości zakupił za kwotę 100 euro w Atenach, od nieznajomego mężczyzny. Ponieważ cudzoziemiec przebywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie posiadając do tego tytułu prawnego został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. Ponadto usłyszał zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu oraz posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Syryjczyk przyznał się do stawianych mu zarzutów, złożył wyjaśnienia i poddał się dobrowolnie karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku. Wobec obcokrajowca wszczęte zostało postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązującej go do powrotu.

 

  • niemiecki dowód osobisty
    niemiecki dowód osobisty
  • cudzoziemiec w trakcie przesłuchania prowadzonego przez funkcjonariuszkę SG
    cudzoziemiec w trakcie przesłuchania prowadzonego przez funkcjonariuszkę SG
do góry