Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Afgańczycy zatrzymani w Tychach - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Afgańczycy zatrzymani w Tychach

Jesionowska Katarzyna
24.12.2021

22 grudnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu zatrzymali 8 Afgańczyków, którzy do Polski dotarli nielegalnie podróżując w ukryciu.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu, we współpracy z bielskimi funkcjonariuszami SG, doprowadzili do zatrzymania grupy cudzoziemców w Tychach. Ujawnieni w naczepie samochodu ciężarowego mężczyźni nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość. Deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Kilku z nich twierdziło, iż są osobami małoletnimi. W zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przy czynnościach procesowych brali udział policjanci z Tychów. Kierowca samochodu ciężarowego, obywatel Bułgarii, nie miał świadomości, iż oprócz ładunku części samochodowych przewożonych z Turcji, w przestrzeni ładunkowej naczepy znajdują się jakiekolwiek osoby. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych mężczyzn okazało się, iż wszyscy są w wieku powyżej 18 lat. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających ustalono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz ich dane osobowe. Okazało się również, że wszyscy zatrzymani złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii. Cudzoziemcy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej z Czech do Polski wbrew przepisom, przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w przestrzeni ładunkowej naczepy samochodu ciężarowego. Wszyscy przyznali się do stawianego im zarzutu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 lat. Funkcjonariusze z PSG w Sosnowcu prowadzą czynności zmierzające do przekazania cudzoziemców do państwa, w którym ubiegali się oni o ochronę międzynarodową, w ramach tzw. procedury dublińskiej. Do tego czasu, na podstawie decyzji sądu, obcokrajowcy będą przebywać w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

do góry