Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego 103 lata temu Polska odzyskała niepodległość - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

103 lata temu Polska odzyskała niepodległość

Szymon Mościcki

Na Śląsku i Opolszczyźnie funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wzięli udział w uroczystościach związanych z 103. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W wojewódzkich uroczystościach w Katowicach uczestniczył Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Marek Koch, któremu towarzyszył poczet sztandarowy. Obchody z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującym się na Placu Bolesława Chrobrego w Katowicach. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi na maszt odbył się apel pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty. Następnie w Archikatedrze Chrystusa Króla, odprawiona została pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Koncelebrował ją kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ks. ppor. SG Artur Suska. Płk SG Marek Koch wziął również udział w uroczystościach odbywających się przy Skwerze Stulecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim w Chorzowie. Tam odbył się uroczysty apel oraz zorganizowany został pokaz uzbrojenia, wyposażenia i umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy służb mundurowych Województwa Śląskiego.

 

W uroczystościach w Opolu wziął udział Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Dariusz Bukowski, towarzyszył mu Komendant Placówki Straży Granicznej w Opolu ppłk SG Jerzy Łukasik. Rozpoczęły się one od Mszy Świętej, odprawionej w Katedrze Opolskiej. Po eucharystii wszyscy zgromadzeni przemaszerowali na Plac Wolności, na którym odbyły się główne uroczystości. Tam odbył się uroczysty apel i złożono kwiaty pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

 

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej byli obecni także na uroczystościach z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Piekarach Śląskich, Raciborzu i Częstochowie.

do góry