Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Pierwszy Generał w historii Śląskiego Oddziału Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pierwszy Generał w historii Śląskiego Oddziału Straży Granicznej

Szymon Mościcki
12.11.2021

11 listopada w Belwederze, Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego awansował na stopień generała brygady Straży Granicznej płk. SG Adama Jopka, Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Prezydent Polski Andrzej Duda w trakcie uroczystości w Belwederze wręczył nominacje generalskie łącznie czterem oficerom Straży Granicznej.

Komendant ŚlOSG płk SG Adam Jopek został mianowany na stopień generała brygady Straży Granicznej. To wydarzenie jest także wyróżnieniem dla Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz dla terenu służbowej odpowiedzialności ŚlOSG i doskonale wpisuje się w XXX-lecie powołania formacji, oraz obchody 100-lecia walk o kształtowanie granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Z tej okazji 12 listopada w Komendzie Śląskiego Oddziału SG odbyła się uroczysta zbiórka, w trakcie której przywitano pierwszego w historii Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Generała.

Generał brygady SG Adam Jopek urodził się w Suchej Beskidzkiej. Jest absolwentem Wydziału Wojsk Zmechanizowanych Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu (promocja 1997 r.), Wojskowego Instytutu Historycznego Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie, Wyższego Kursu Obronnego Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie oraz Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w zakresie tożsamości społeczno – kulturowej narodów Środkowego i Bliskiego Wschodu. Były oficer Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA. W Straży Granicznej pełni służbę od 1999 roku, gdzie do maja 2013 r. wykonywał obowiązki służbowe w bezpośredniej ochronie granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego w Karpackim Oddziale SG na kierunku polsko – słowackim w Piwnicznej – Zdroju oraz w Podlaskim Oddziale SG na kierunku polsko – białoruskim w Kuźnicy (maj 2013 – sierpień 2016). Jednocześnie na tych odcinkach był Pomocnikiem Pełnomocnika Granicznego. Brał udział w misji Agencji FRONTEX na granicy słowacko – ukraińskiej jak również w projektach realizowanych przez Agencję FRONTEX na granicy litewsko – białoruskiej.

Generał brygady SG Adam Jopek od 1 września 2016 roku  realizuje obowiązki służbowe na stanowisku Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Jednocześnie jest Pełnomocnikiem Granicznym na odcinku polsko-czeskim i polsko-słowackim.

W trakcie swojej służby w Straży Granicznej był wielokrotnie odznaczany:

1. Srebrny Medal Za Długoletnią Służbę – 2017 r.

2. Srebrny Medal Za Zasługi Dla Obronności Kraju – 2018 r.

3. Brązowy Medal Za Zasługi Dla Obronności Kraju – 2014 r.

4. Srebrny Medal Za Zasługi Dla Straży Granicznej – 2020 r.

5. Brązowy Medal Za Zasługi Dla Straży Granicznej – 2016 r.

6. Brązowy Medal Za Zasługi Dla Policji – 2019 r.

7. Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa – 2015 r.

8. Odznaka Straży Granicznej – 2015 r.

9. Złota Odznaka Za Zasługi w Pracy Penitencjarnej – 2019 r.

10. Złota Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Województwa Śląskiego – 2019 r.

 

Odebrał również wiele innych odznaczeń.

 

fot. st. chor. SG Paweł Kowaleczko - KGSG

do góry