Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Udaremniona próba wjazdu dwóch obywateli Iranu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Udaremniona próba wjazdu dwóch obywateli Iranu

Jesionowska Katarzyna
09.11.2021

6 listopada funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach udaremnili próbę wjazdu do Polski dwóm mężczyznom, którzy w trakcie kontroli granicznej okazali sfałszowane dokumenty podróży.

W sobotę, po przylocie samolotu czarterowego z Antalyi (Turcja), do kontroli granicznej stawiło się dwóch mężczyzn, okazując brytyjski i bułgarski paszport. Sposób personalizacji pierwszego dokumentu odbiegał od wzoru, natomiast zamieszczona w bułgarskim dokumencie fotografia wzbudziła podejrzenie funkcjonariuszy SG. Ostatecznie okazało się, że oba paszporty widnieją w bazach danych jako utracone. Podjęte przez katowickich funkcjonariuszy SG czynności wykazały, iż cudzoziemcy to obywatele Iranu. Komendant PSG w Katowicach-Pyrzowicach wydał obcokrajowcom decyzje o odmowie wjazdu. Mężczyźni usłyszeli zarzut usiłowania przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się podczas kontroli granicznej przerobionym dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Obydwaj przyznali się do zarzucanego im czynu, złożyli wyjaśnienia oraz dobrowolnie poddali się karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku. W trakcie oczekiwania na lot powrotny, cudzoziemcy wyrazili chęć ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

do góry