Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Nie chcieli podać adresu pod którym będą odbywać obowiązkową kwarantannę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nie chcieli podać adresu pod którym będą odbywać obowiązkową kwarantannę

Jesionowska Katarzyna
28.10.2021

27 października funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach ujawnili dwóch Polaków, którzy odmówili podania adresu pod którym odbędą obowiązkową kwarantannę. Ponadto ujawniono małoletniego, który złamał zasady kwarantanny.

Zgodnie z przepisami związanymi z wystąpieniem stanu epidemii, osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązana poddać się kwarantannie. Ponadto ma obowiązek podać adres miejsca zamieszkania lub pobytu, pod którym odbędzie tę kwarantannę. Wyjątek stanowią osoby podlegające zwolnieniu z kwarantanny. Tego obowiązku nie wypełniło dwóch obywateli Polski skontrolowanych 27 października na katowickim lotnisku. Zarówno 55-latek przylatujący z Londynu-Stansted (Anglia), jak i 41-latek przylatujący z Eindhoven (Niderlandy) nie chcieli podać adresu kwarantanny. W związku z tym na podstawie art. 116§1a kodeksu wykroczeń, mężczyźni zostali ukarani mandatami w wysokości 500 złotych. Polacy odmówili przyjęcia mandatu, dlatego funkcjonariusze SG sporządzili wniosek do sądu o ich ukaranie. Ponadto o odmowie poddania się obowiązkowej kwarantannie został poinformowany właściwy miejscowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Tego samego dnia funkcjonariusze SG ujawnili 6-latka podróżującego wraz z matką, na którego sanepid nałożył 10-dniową kwarantannę. Próba wylotu w tym dniu do Londynu-Luton (Anglia) stanowiła złamanie zasad przebywania na niej. Opiekunka prawna małoletniego Polaka, w związku z niedopełnieniem obowiązku dopilnowania przestrzegania zasad przebywania na kwarantannie przez syna, została ukarana mandatem w wysokości 100 złotych. Ponadto kapitan statku powietrznego nie zezwolił na zabranie chłopca na pokład samolotu, w związku z czym również matka zrezygnowała z lotu.

W samym październiku br. zasady kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa złamały 32 osoby. Straż Graniczna przypomina, że osoby objęte izolacją w warunkach domowych lub kwarantanną mają obowiązek przebywania pod wskazanym adresem oraz stosowania się do zaleceń służb sanitarnych. Natomiast osoby przekraczające granicę RP mają obowiązek przekazania funkcjonariuszowi Straży Granicznej danych teleadresowych do odbycia tej kwarantanny.

  • 20211028-1-1
    20211028-1-1
do góry