Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Zobowiązania cudzoziemców do powrotu oraz odmowy wjazdu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zobowiązania cudzoziemców do powrotu oraz odmowy wjazdu

Szymon Mościcki

Podczas minionego weekendu funkcjonariusze z Placówek Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej, Opolu oraz Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali pięciu obywateli Ukrainy oraz wydali decyzje o odmowie wjazdu takiej samej liczbie Ukraińców.

Dwóch obywateli Ukrainy zatrzymanych przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej nie opuściło terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu pobytu. Pozostali trzej Ukraińcy mimo posiadania w swoich paszportach polskich wiz z prawem do pracy nie podjęli jej. Tym cudzoziemcom Komendanci Placówek Straży Granicznej w Opolu oraz Katowicach-Pyrzowicach wydali decyzje o cofnięciu ich wiz krajowych.

Wszystkim pięciu obcokrajowcom wydano decyzje zobowiązujące ich do powrotu oraz orzeczono wobec nich zakaz ponownego wjazdu do Polski oraz innych krajów strefy Schengen na okres od 6 miesięcy do 2 lat.

Podczas weekendu funkcjonariusze z katowickiego lotniska nie wpuścili do Polski pięciorga Ukraińców, którzy przylecieli lotem z Kijowa. Uznano, iż wjazd lub pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czworga z nich może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. Dodatkowo dwóch z nich nie przedstawiło dokumentów wystarczających do potwierdzenia celu i warunków planowanego pobytu. Ostatni z Ukraińców, mimo że nie został uznany za stanowiącego zagrożenie dla zdrowia publicznego, nie przedstawił jednak dokumentów wystarczających do potwierdzenia celu i warunków planowanego pobytu.

do góry