Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Wystawa „Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939” oraz „Uciekinierzy z PRL-u” - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939” oraz „Uciekinierzy z PRL-u”

2k19 maja, podczas uroczystości związanych z 24. rocznicą powstania Straży Granicznej, w Raciborskim Centrum Kultury w Raciborzu można było obejrzeć wystawy przedstawiające historię Korpusu Ochrony Pogranicza oraz sposoby ucieczek z komunistycznej Polski.

Wystawy plenerowe zostały wypożyczone Śląsko – Małopolskiemu Oddziałowi Straży Granicznej przez Fundację Kresy-Syberia oraz przez Instytut Pamięci Narodowej.

Wystawa Fundacji Kresy – Syberia pt. „ Korpus Ochrony Pogranicza 1924 – 1939” powstała w 2011 roku. Na 30 planszach opowiada historię Korpusu Ochrony Pogranicza, od jego powstania w 1924 roku do kampanii wrześniowej 1939. Zaprezentowano na niej blisko 170 zdjęć archiwalnych, niejednokrotnie unikatowych, pochodzących z rozproszonych po całym świecie archiwów prywatnych rodzin żołnierzy KOP i udostępnianych publicznie po raz pierwszy, a także udostępnionych przez Wirtualne Muzeum Polskich Formacji Granicznych oraz członków Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Wystawa powstała przy wsparciu finansowym Kancelarii Senatu RP.

www.kresy-syberia.org Źródło: http://kresy-siberia.org/wystawy/kop/

Wystawa pt. „Uciekinierzy z PRL-u” przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej, Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach.

Celem wystawy było zaprezentowanie różnorodnych form ucieczek z komunistycznej Polski oraz metod stosowanych przez władze w celu przeciwdziałania im. Jednym z elementów systemu komunistycznego w Polsce było odebranie obywatelom możliwości wyjazdu z kraju. Zamknięcie granic państwa i izolacja od wpływów „zewnętrznych" prowadzić miały do przejęcia przez władzę pełnej kontroli nad społeczeństwem. Wobec faktu zablokowania drogi swobodnej emigracji, osoby które z różnych względów nie widziały możliwości dalszego życia w Polsce Ludowej, podejmowały decyzję o wydostaniu się z kraju nielegalnie.

Źródło: http://www.muzeumprl-u.pl/index.php?id=75

1k3k4k5k1u2u3u6u 4u

 
do góry