17 maja Komendant Komisariatu I Policji w Opolu wystąpił z wnioskiem do Komendanta PSG w Opolu o wydanie decyzji zobowiązującej do powrotu wobec dwóch Gruzinów. Okazało się, że obaj zostali zatrzymani przez Policję w związku z kradzieżą dokonaną wspólnie w jednym z opolskich sklepów. Skradzione przez nich elektronarzędzia, biżuteria i artykuły spożywcze wycenione zostały na ponad 6.800 złotych. W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że jeden z Gruzinów, 48-latek, w 2024 roku otrzymał już decyzję zobowiązującą go do wyjazdu z zakazem powrotu na 7 lat. Wydał ją Komendant Placówki SG we Wrocławiu-Strachowicach i została ona wtedy przymusowo wykonana. Gruzin wrócił do swego kraju, tam zmienił dane osobowe i z nowym paszportem powrócił do Polski w marcu 2025 roku. Drugi cudzoziemiec, 50-latek oświadczył, iż do RP przyjechał w marcu 2025 r. w celach zarobkowych, jednak nie przedstawił dokumentów potwierdzających legalne wykonywanie pracy na terytorium RP. Cudzoziemiec nie okazał też żadnych innych dokumentów, mogących potwierdzić cel i warunki jego pobytu na terytorium RP.
W związku z powyższym obaj otrzymają decyzje zobowiązujące ich do powrotu z 10-letnim zakazem wjazdu na terytorium państw strefy Schengen. Obecnie wobec obu cudzoziemców trwają czynności zmierzające do przymusowego deportowania ich do ich kraju pochodzenia.
15 maja funkcjonariusze SG z Częstochowy, po informacji otrzymanej od policjantów z Lublińca zatrzymali 51-letniego Ukraińca. Ustalono, że ma on na koncie wyroki karne za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i zostały mu cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów. W chwili zatrzymania go przez Policję do kontroli cudzoziemiec również był pijany.
Komendant Placówki SG w Częstochowie zobowiązał go do wyjazdu nadając decyzji rygor przymusowego wykonania, oraz zakazując powrotu na terytorium państw strefy Schengen na 5 lat. 16 maja wieczorem 51-latek został przekazany stronie ukraińskiej.