Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Dzień Strażaka na Śląsku i Opolszczyźnie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dzień Strażaka na Śląsku i Opolszczyźnie

Zespół Prasowy Komendanta ŚlOSG
22.05.2023

Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczył w uroczystościach wojewódzkich z okazji Dnia Strażaka.

19 maja na placu przed siedzibą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach (woj. śląskie) odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z ceremonią nadania sztandaru Komendzie Miejskiej PSP w Świętochłowicach. Przekazany jednostce sztandar jest wyrazem wdzięczności dla strażaków i pracowników cywilnych świętochłowickiej Komendy Miejskiej PSP za służbę oraz pracę na rzecz poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa na terenie miasta i całego regionu. Uroczystość była również okazją do podziękowania i wyróżnienia zasłużonych dla Państwowej Straży Pożarnej osób.

Wśród zaproszonych gości byli: przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji z terenu województwa śląskiego. Śląski Oddział SG reprezentował Komendant Śląskiego Oddziału SG gen. bryg. SG Adam Jopek.

12 maja Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, gen. bryg. SG Adam Jopek uczestniczył w Wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka w Opolu. Towarzyszył mu Komendant Placówki Straży Granicznej w Opolu ppłk SG Jerzy Łukasik. Uroczystości, które odbyły się na terenie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu rozpoczęły się od złożenia hołdu, kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikami poległych strażaków, znajdującymi się przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu. W dalszej części wydarzenia zasłużeni dla Państwowej Straży Pożarnej otrzymali awanse i wyróżnienia. Obecni byli Wojewoda Opolski – Sławomir Kłosowski, szefowie służb mundurowych z województwa opolskiego oraz zaproszeni goście.

Dzień wcześniej, 11 maja, w uroczystościach z okazji Dnia Strażaka na terenie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie uczestniczył Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk SG Grzegorz Drożyński.

Obchodzone Dni Strażaka były okazją, aby podziękować i wyróżnić funkcjonariuszki i funkcjonariuszy PSP, druhny i druhów OSP oraz osoby zasłużone dla Państwowej Straży pożarnej za swoją ciężką pracę i służbę. Podczas uroczystości strażacy otrzymali także awanse na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczenia.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja w dniu wspomnienia świętego Floriana, patrona strażaków. W Polsce Dzień Strażaka obchodzony jest od 2003 r. jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

 

do góry