Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Agresywny Włoch został wyprowadzony z pokładu samolotu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Agresywny Włoch został wyprowadzony z pokładu samolotu

Zespół Prasowy Komendanta ŚlOSG
22.05.2023

Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach pomogli niesfornemu pasażerowi opuścić pokład samolotu.

W sobotę 20 maja służba dyżurna Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach otrzymała informację o podróżnym zakłócającym porządek na pokładzie samolotu, który kołował do odlotu do Frankfurtu (Niemcy). Mężczyzna, obywatel Włoch, zaczął krzyczeć, wymachiwać rękami i uderzać nimi w fotel znajdujący się przed nim. Nie reagował na polecenia wydawane przez załogę oraz kapitana statku, wtedy na miejsce zostali wezwani funkcjonariusze Straży Granicznej. W związku z agresywnym zachowaniem mężczyzny, mundurowi użyli środki przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej oraz chwytów transportowych. Wyprowadzany z samolotu 22-latek w dalszym ciągu był bardzo nerwowy i niespokojny, w związku z czym zostały mu założone kajdanki na ręce trzymane z tyłu. Po przewiezieniu do pomieszczeń służbowych SG pasażer przestał reagować na jakiekolwiek polecenia. Nagle mężczyzna zaczął uderzać głową o podłoże. Funkcjonariusze niezwłocznie zabezpieczyli mu głowę kaskiem zabezpieczającym, a na miejsce została wezwana pomoc medyczna. Cudzoziemiec został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, którego wynik wskazał 1,2 promila. Samolot odleciał do Frankfurtu z ponad godzinnym opóźnieniem, a mężczyzna trafił do Izby Wytrzeźwień w Bytomiu. Po wytrzeźwieniu został ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Ponadto ze strony linii lotniczych grożą mu sankcje cywilne związane z kosztami opóźnienia lotu.

do góry