Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Dokumenty na podobieństwo i nielegalna praca - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dokumenty na podobieństwo i nielegalna praca

Mitas Łukasz
24.01.2023

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali cudzoziemców, którzy naruszyli obowiązujące w Polsce przepisy.

Do zatrzymania pierwszego cudzoziemca doszło na katowickim lotnisku. Mężczyzna  przyleciał do Polski samolotem rejsowym z Aten (Grecja). Obcokrajowiec przedstawił do kontroli funkcjonariuszom z Placówki Straży Granicznej w Katowicach - Pyrzowicach  grecki dokument podróży oraz grecką kartę pobytu, które jak się okazało należały do innej osoby.  Mundurowi w trakcie czynności służbowych ustalili, że mężczyzna to obywatel Etiopii, a celem jego podróży była Francja.

Etiopczyk usłyszał zarzut przekroczenia wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej przy użyciu podstępu i posłużenia się dokumentem spersonalizowanym na inne dane osobowe.

Wobec mężczyzny wszczęte zostało również postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej go do powrotu. Ponadto skierowano wniosek do sądu o umieszczenie go w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

Z kolei do zatrzymania obywateli Kolumbii doszło w następstwie kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców, którą przeprowadzili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej. Kolumbijczycy bez odpowiedniego zezwolenia na pracę oraz bez zawartych umów o pracę lub umów cywilnoprawnych w wymaganej formie wykonywali pracę na rzecz jednej z firm w Piekarach Śląskich.

Podjęte przez Straż Graniczną działania skutkowały wydaniem dwóch decyzji zobowiązujących cudzoziemców do powrotu. W stosunku do pracodawcy, który nielegalnie zatrudnił cudzoziemców, zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie.

do góry