Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Interwencja na pokładzie samolotu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Interwencja na pokładzie samolotu

Szymon Mościcki
02.01.2023

Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach pomogli niesfornemu pasażerowi opuścić pokład samolotu.

29 grudnia służba dyżurna Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach otrzymała informację o podróżnym zakłócającym porządek na pokładzie samolotu, który przyleciał z Gruzji. Mężczyzna, obywatel Gruzji, nie reagował na polecenia wydawane przez załogę oraz kapitana statku i próbował mimo zakazu zapalić papierosa. Na pokład weszli funkcjonariusze Straży Granicznej z Zespołu Interwencji Specjalnych, którzy wyprowadzili awanturującego się cudzoziemca do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej. Gruzin zachowywał się bardzo agresywnie w stosunku do interweniujących funkcjonariuszy. Obcokrajowiec został poddany badaniu na obecność alkoholu we krwi, które wykazało – 1,6 promila.  Mężczyzna za naruszenie przepisów porządkowych na pokładzie statku powietrznego i niestosowanie się do poleceń wydawanych przez personel samolotu został ukarany mandatem karnym.

Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach przez cały rok dbają o zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom przebywającym w Międzynarodowym Porcie Lotniczym ,,Katowice Airport”. W 2022 roku podejmowali 279 różnego rodzaju interwencji na pokładzie samolotu i terenie lotniska. Były to m.in. bojowe działania minersko-pirotechniczne, interwencje wobec awanturujących się pasażerów, czy zabezpieczanie lotów wysokiego ryzyka.

do góry