Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Syryjczyk chciał przewieźć swoich rodaków do Niemiec - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Syryjczyk chciał przewieźć swoich rodaków do Niemiec

Szymon Mościcki
07.12.2022

5 grudnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku - Białej zatrzymali 6 obywateli Syrii, którzy próbowali przedostać się na terytorium Niemiec

Do zatrzymania cudzoziemców doszło na terenie Pszczyny. Informację o sześciu obcokrajowcach, ujawnionych podczas kontroli drogowej, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku – Białej otrzymali od pszczyńskich policjantów. Kierujący pojazdem mężczyzna, obywatel Syrii, posiadał przy sobie austriacką kartę pobytu, a pasażerami pojazdu było pięciu jego rodaków, którzy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. Legitymowali się tylko słowackimi dokumentami potwierdzającymi ich pobyt na terenie tego kraju. Jak się później okazało do Polski wjechali przekraczając polsko – słowacką granicę.

W związku z powyższym odstąpiono od wszczynania wobec pięciu Syryjczyków postępowania o zobowiązaniu ich do powrotu i wystąpiono z wnioskiem do strony sąsiedniej o readmisję. Ponadto przedstawiono im zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew obowiązującym przepisom bez wymaganych dokumentów. Syryjczycy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu, złożyli stosowne wyjaśnienia w sprawie i dobrowolnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu, w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszącym 2 lata. Wczoraj cudzoziemcy zostali przekazani słowackim służbom.

Wobec kierowcy zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Straż Graniczna pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu.

do góry