Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Mitas Łukasz
15.11.2022

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wzięli udział w obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się na Śląsku i Opolszczyźnie.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na skwerze 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim odbył się Śląski Capstrzyk Niepodległościowy. W trakcie uroczystości organizowanej w ramach wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości i 100. rocznicy powrotu Śląska do Polski złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym mężnych i wytrwałych śląskich patriotów, którzy podczas zrywów zbrojnych w latach 1919-1921 wywalczyli powrót części Górnego Śląska w granice wolnej Polski. W uroczystościach wziął udział Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Grzegorz Drożyński, któremu towarzyszył poczet sztandarowy.

11 listopada w wojewódzkich uroczystościach w Katowicach wziął udział Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Po złożeniu kwiatów delegacje udały się na plac Chrobrego, gdzie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Wydarzenie rozpoczęło się od podniesienia flagi państwowej na maszt i odśpiewania Hymnu Polski. Po uroczystym złożeniu kwiatów zgromadzeni uczestnicy uroczystości udali się do Archikatedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach na uroczystą Mszę Świętą. W uroczystościach wzięli udział między innymi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa, przedstawiciele rządu i samorządu, delegacje służb mundurowych i zaproszeni goście.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyły się także na Stadionie Śląskim, gdzie podczas oficjalnego otwarcia Hymnem RP mieszkańcy mieli okazję podziwiać przelot samolotów wojskowych. Nie zabrakło tam również stoiska przygotowanego przez funkcjonariuszy ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Na stoisku funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt używany w codziennej służbie oraz zachęcali do wstąpienia w szeregi Straży Granicznej. W uroczystościach zorganizowanych na terytorium Katowic obecny był również poczet sztandarowy.

Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału SG płk SG Adam Kurek wraz z Komendantem Placówki Straży Granicznej w Opolu ppłk. SG Jerzym Łukasikiem wziął udział w opolskich Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Tam w kościele franciszkanów odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Główna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Tam odczytano apel pamięci i złożono kwiaty. W uroczystościach wzięli udział wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, pierwszy zastępca prezydent Miasta Opola Maciej Wujec, parlamentarzystami i przedstawicielami opolskich samorządów oraz przedstawiciele służb mundurowych.

W raciborskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości wziął udział Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału SG ppłk SG Grzegorz Drożyński. Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Po uroczystej mszy świętej, uczestnicy przeszli pod Pomnik abp. Józefa Gawliny, gdzie złożono wiązanki kwiatów. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, samorządowcy, a także przedstawiciele raciborskich służb mundurowych, szkół, instytucji, stowarzyszeń i mieszkańcy miasta.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej byli obecni także na uroczystościach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Rybniku, Cieszynie, Jastrzębiu – Zdroju, Żywcu, Węgierskiej Górce, Piekarach Śląskich, Sosnowcu i Częstochowie.

 

Zdjęcie: KW PSP w Katowicach

do góry