Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Zależy Ci na wylocie z kraju? Sprawdź swój dowód osobisty - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zależy Ci na wylocie z kraju? Sprawdź swój dowód osobisty

Szymon Mościcki
07.07.2022

Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się czy ich dokumenty są ważne.

Każda osoba chcąca wyjechać za granicę, bez względu na wiek, musi mieć dokument, który uprawnia do przekroczenia granicy. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest paszport oraz wiza (jeżeli jest wymagana) lub dowód osobisty.

Uwaga!!! Jeżeli wybierasz się w wakacyjną podróż do kraju, do którego można udać się na podstawie dowodu osobistego, to upewnij się, że Twój dowód osobisty jest ważny!!! Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają adres zameldowania czy stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Taka osoba nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego, naraża się na kłopoty w trakcie próby przekroczenia granicy państwa. Należy również pamiętać, że dokument, którym się posługujemy nie może być w żaden sposób uszkodzony. Każdy okazany do kontroli granicznej dowód osobisty jest weryfikowany.

Zgodnie z zapisami Ustawy o dowodach osobistych, jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wtedy jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się czy ich dowód osobisty nie został unieważniony. 

Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji:

https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony

 

do góry