Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Dwie cudzoziemki przyleciały do Polski z Aten i podawały się za Bułgarki - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dwie cudzoziemki przyleciały do Polski z Aten i podawały się za Bułgarki

Walczak Katarzyna
07.11.2018

4 listopada na katowickim lotnisku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywatelkę Syrii i obywatelkę Autonomii Palestyńskiej. Kobiety posługiwały się bułgarskimi dowodami osobistymi.

Cudzoziemki zostały zatrzymane po przylocie rejsowego samolotu z Aten. Obie legitymowały się bułgarskimi dowodami osobistymi, w których widniały dane osobowe i wizerunki innych osób. W trakcie czynności sprawdzających okazało się, że dokumenty te figurują w bazie SIS i Interpol, jako utracone. Podczas przesłuchania ustalono dane osobowe i obywatelstwa zatrzymanych kobiet. Jedna okazała się być obywatelką Syrii, a druga obywatelką Autonomii Palestyńskiej.

W ramach prowadzonego postępowanie karnego, w związku z popełnionymi przestępstwami, cudzoziemkom przedstawiono zarzuty przekroczenia granicy RP wbrew obowiązującym przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na  posłużeniu się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Podejrzane przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów oraz złożyły wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Ponadto wszczęte zostały postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej obywatelkę Syrii i obywatelkę Autonomii Palestyńskiej do powrotu. Skierowany został także wniosek do sądu o umieszczenie zatrzymanych kobiet w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców do czasu zakończenia prowadzonego postępowania.

 

  • zatrzymane cudzoziemki
    zatrzymane cudzoziemki
do góry