Kontrole legalności pobytu cudzoziemców przeprowadzone na terenie Śląska i Opolszczyzny doprowadziły do zatrzymania szesnastu obywateli Ukrainy. Piętnastu z nich wykorzystywało posiadane przez siebie wizy niezgodnie z ich przeznaczeniem. Cudzoziemcy na podstawie wydanych wiz mieli pracować w Polsce, lecz zamiast tego wyjechali szukać pracy do Czech lub przebywali tam turystycznie. Niektórzy z nich nie stawili się u Polskich pracodawców, podejmując jednocześnie inne prace na terenie naszego kraju. Ostatni z zatrzymanych Ukraińców nie posiadał dokumentów uprawniających go do legalnego pobytu w Polsce.
Na mocy wydanych decyzji administracyjnych cudzoziemców zobowiązano do powrotu i jednocześnie orzeczono wobec nich czasowy zakaz wjazdu na terytorium RP.
Trzej Polacy, którzy zostali zatrzymani na lotnisku w Katowicach – Pyrzowicach, poszukiwani byli przez Policję za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, a także za naruszenie obowiązku alimentacyjnego. Dwaj zatrzymani mężczyźni zostali zwolnieniu po uiszczeniu grzywny jako kary zastępczej, trzeci oddany został w ręce Policji.